1 sene önce admin tarafından yazıldı, 2.910 views kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Kanda Crp Nedir, Kanda CRP Yükselmesi

Kanda Crp Nedir,  Kanda CRP Yükselmesi

kandaki crp yüksekliği


CRP , C-RP, C-Reaktif protein

CRP hangi durumda kullanılır?

İnfalamtura barsak hastalıkları
Artritler
Otoimmun hastalıklar
Pelvik inflamatuar hastalık

Sağlıklı görünen kimdelerde koroner arter hastalığını ve kadriyovasküler hastalıkları anlamak için hs-CRP (high sensitivity- CRP) kullanılır.

CRP herhangi bir hastalığı teşhis etmek için yeterli bir test olmamakla beraber, enfeksiyon ve inflamasyon için genel bir göstergedir. Hekimi daha ileri testler için uyarır.

Ne zaman istenir?

Akut engfeksiyonun söz konusu olabileceği durumlarda , örneğin cerrahi sonrası bir enfeksiyonun tespit ederken kullanılabilir. Romatoid artrit, lupus hastalıkları, crohn hastalığı gibi durumlarda hastalık aktivitesini değerlendirmede kullanılır. Özellikle infalmasyon yatışırken CRP nin düşmesi anlamlıdır.

Yara iyileşmesinin takibinde, cerrahi yaraların, organ nakli hastalarının ve yanık hastalarının enfeksiyon geliştirip geliştirmedikleinin erken göstergesi olarak kullanılabilir.

Pozitif Test sonucu ne anlama gelir?

Yükserk veya artan CRP akut bir enfeksiyon veya inflamasyon göstergesidir. Eğer CRP seviyesi giderek düşmekte ise bu da enfeksiyonun yatışmaya başladığını göstermektedir.

Değerlendirmede dikkat edilecek noktalar nelerdir?

CRP gebeliğin geç dönemlerinde, obezlerde ve oral kontraseptif kullananlarda yüksek olabilir.

ESR yani eritrosit sedimantasyon oranı da inflamasyon vardlığında yükselir. Ancak yükselme ve düşme hızı CRP de daha hızlıdır. Yani infeksiyon veya artrit atağı iyileştiğinde CRP düşmüş, ESR hala yüksek görünüyor olabilir.

Regüler CRP testi ile hs-CRP testi arasındaki fark nedir?

Regüler CRP, enfeksiyon ve kronik inflamatuar hastalıklarda istenir, 10 to 1000 mg/L. Aralığını ölçer. hs-CRP ise 0.5 to 10 mg/L. Arası değerleri, normal görünümlü kişilerde kalp hastalığı riskini ölçmek için kullanılır.

Etiketler :
Yazar : admin
Benzer Yazılar
Google Hummingbird 2013 SEO
Yeni Google Hummingbird 2013 SEO Googleson birkaç ay içinde , arama motoru için birkaç büyük değişiklikler yaptı. Arama meraklılarının , ( ve şikayet ) mobil arama sonuçları , Penguen 2.1 , ve diğer bazı teknik güncellemeler için yeni bir görünüm Gelişmiş Kampanyalar tartı...
Sünnet Davetiyesi İçin Sözler
Sünnet Davetiyesi İçin Sözler S1 Sünnet sünnet dediler Başımın etini yediler Eğer sünnet olmazsan Sana kız yok dediler. S2 Biraz korkum olacak Biraz rengim solacak Sünnetçi amca gelip Bir parçacık çalacak Bu mutlu gün içimizde ebediyen kalacak Biliyorum en...
Ayet Hadisli Davetiye Metinler, Ayet Hadis Davetiye Sözleri
Ayet Hadisli Davetiye Metinler, Ayet Hadis Davetiye Sözleri A1 Allah (c.c.) Buyuruyor ki: Aranızdaki bekarları kendinizden ve cariyelerinizden iyi davranışlı olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah (Lütfu) geniş ola...
Yorumlar